تاریخ انتشار:93/11/21 - 13:21
شماره مطلب:139311212755

نقش تربيتي زنان در تحقق "سبك زندگي اسلامي"

نقش تربيتي زنان در تحقق "سبك زندگي اسلامي"
نويسنده: پروين جلالوندي
هر جامعه اي براي شكل گيري و رشد اجتماعي خود نيازمند بهره مندي از الگوهاي متنوع رفتاري در سطوح مختلف است؛ در جامعه انقلابی ایران نیز به اقتضاي اسلامي بودن جامعه، بر سبك زندگي اسلامي- ايراني تاكيد ويژه اي صورت گرفته است  و بر اين اساس،  نهادهاي اثرگذار فرهنگي، هم چون خانواده ، مدرسه ، رسانه ها و.... نیز لازم است با توجه  به آموزه هاي فرهنگی و اسلامي و الهام گرفتن از الگوهاي برجسته ارائه شده درمتون دینی وفرهنگی ،  سبك زندگي متناسب با شاخص هاي فرهنگي خاص جامعه ي ايراني اسلامی را ، مورد جستجو واشاعه قراردهند.
به طور كلي مي توان گفت سبك زندگي اسلامي شامل گستره ي وسيعي از سیره عملی وگفتارهای ائمه معصومین (ع) ودر راس ایشان وجود مقدس پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) است كه در زندگي خود به كار مي برده اند وبه پیروان خودنیز توصیه فرموده اند؛ ولي اكنون بايد تلاش كرد تا اين سبك و شيوه ي اسلامي در زندگي افراد نهادينه شود؛ و اين ممكن نخواهد بود مگر با به كار بردن سيره ي عملي ايشان به عنوان يك الگوي برتر در ابعاد مختلف زندگي اجتماعي.
دراین راستا مي بايست براي نهادينه كردن اين سبك در زندگي، مولفه هاي آن را شناخت و راهكارهايي نيز در جهت به كار بردن اين سبك اسلامي در زندگي ارائه داد. داشتن سبك زندگي اسلامي باعث مي شود كه يك جامعه آرماني و مدينه ي فاضله اي كه در آن همه ي افراد براي رسيدن به خواسته هاي خود و ديگران در تلاش اند، ايجاد شود. در چنين جامعه اي همكاري بين افراد جامعه تقويت شده و مشكل هاي اقشار مختلف جامعه خود به خود حل مي شود.(محمدي مزرعه شاهي، موسوي،1393).
در ديدگاه اسلامي-  ايراني، هدف از طرح سبك زندگي، بسيار فراتر از برخي اهداف مثبت غربي است. طرح بحث زندگي نشات گرفته از يك دغدغه ي فرهنگي و ديني و با هدف بررسي نقاط ضعف و قوت سبك زندگي بر حسب شاخص هاي ديني و اقدام در جهت ارتقا و رفع آسيب هاي آن از اين منظر است چنان كه مقام معظم رهبري- مدظله العالی- مي فرمايند" تمدن نوين اسلامي، بدون سبك زندگي شكل نمي گيرد.
پايه اول هر تربيتي در خانواده شكل مي گيرد و در اين ميان زن به عنوان ركن اصلي خانواده محسوب شده و نقش سازنده اي در شكل گيري تربيتي فرزندان بر عهده دارد كه در تربيت آنان تاثير گذار است. بدون شك تربيت فرزندان در خانواده و حضور زنان در بطن جامعه مي تواند متعالي كننده و سازنده قشر تاثير گذار كشور باشد كه در اين بين جمهوري اسلامي ايران با مشاركت دادن زنان در امور اجرايي بسياري از
سازمان ها در تلاش است تا بتواند تربيت را از خانواده به جامعه منتقل كند.
همچنين ارتقا فكري فرزندان باعث مي شود تا توفيقات بسياري را در جامعه و خانواده شاهد باشيم كه پس از آن باعث ارتقاي كشور و در نهايت انتقال دهنده آرامش و پديد آورنده احساس آسايش براي مردم خواهد بود.
بنابر اين نقش تربيتي زن به عنوان مادر و عامل مهم رهبري در تربيت فرزندان بسيار مورد اهميت است كه در واقع از يادگيري زبان گرفته تا تربيت فرهنگي و اجتماعي او تاثير بسزايي دارد.چنانکه معمارکبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره ) فرمودند : از دامن زن مرد به معراج می رود . واین بیان نشان دهنده نقش محوری زن در شیوه زندگی ایرانی اسلامی می باشد ، که لازم است مورد تاکید وتقویت نهادهای فرهنگی وبویژه بسیج قرارگیرد.

افزودن نظر جدید

کد امنیتی
کد امنیتی برای جلوگیری از ارسال اسپم می باشد.
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.

پیوندهای تصویری